SDH Rovečné - o nás
 novinky / o nás / historie / aktivity / média / kontakt
členská základna / výroční zprávy / soutěžní týmy / obec Rovečné

Obec Rovečné                                                                                                                                                                              text /foto

aa

Obec se nachází v severovýchodní části bystřického okresu na úpatí Horního lesa, který je svou výškou 774 m n.m. nejvyšším vrcholem přírodního parku Svratecká hornatina. Nadmořská výška obce je 569 m.

Obec má název podle nerovného místa, rovu, výmolu, na němž vznikla. První písemné zprávy jsou z roku 1335, kdy obec patřila člence doubravnického kláštera Jeruši z Aušperka, která ji klášteru věnovala. V držení se pak střídali pánové z Pernštejna s pány z Kunštátu, až koncem 16. stol. přešlo toto zboží k panství kunštátskému. .

V období „1. republiky“ a během protektorátu bylo Rovečné součástí okresu Boskovice, od roku 1949 byla okresním městem Bystřice nad Pernštejnem. Při územní reorganizaci v roce 1960 se obec stala součástí okresu Žďár nad Sázavou v Jihomoravském kraji.

České groše z doby Václava II. se našly při kopání základů u Čuhlů. Barokní kostel sv. Martina vznikl přestavbou staršího v roce 1721.Po vyhlášení Tolerančního patentu se většina obyvatel přihlásila k helvétskému vyznání a v roce 1782 byl vystavěn evangelický kostel a škola. Na návsi stojí pomník padlých v 1. svět. válce s bustou T. G. Masaryka.

Okolím obce prochází turistické trasy vedoucí ke zřícenině hradu Zubštejna, k přehradě Vír nebo na hrad Svojanov. Na Horním lese je postavena telekomunikační věž sloužící sloužící současně jako rozhledna.

V obci je škola, knihovna, dlouhou tradici má fotbal, šachy, běh na lyžích, stolní tenis. Aktivně pracuje hasičský sbor a myslivecké sdružení.